Mali eko planinari na Žumberku
Autor: Kristina Halužan, 13. 4. 2018.

3. izlet Malih eko planinara OŠ Rude – Žumberak-Budinjak: Potraga za blagom,  poučna staza  - „ Staza kneževa“, 7.4.2018.

Danas smo posjetili Park prirode Žumberak-Samoborsko gorje. Išli smo do Eko centra Budinjak, informativnog i edukativnog centra namijenjenog posjetiteljima. Budinjak je mjestašce s tek desetak stanovnika, ali iznimno bogatom poviješću i vrlo vrijedno arheološko nalazište.

Sudjelovali smo u edukativnom programu "Mladi čuvar prirode". U okviru programa bila je radionica Potraga za blagom. Radionica se sastoji od toga da koristeći kompas, kartu i pisane upute mladi lovci na blago iskušavaju stečena znanja o orijentaciji u prirodi. Osim spomenute radionice obišli smo poučnu Stazu kneževa. Na stazi smo uz laganu šetnju upoznali prošlost područja arheološkog parka.
Na ovom smo se izletu priključili Malim planinarima Samobora, PD-a Japetić, koji su ga i organizirali. Cilj svega je promovirati park prirode i aktivno sudjelovanje djece u programima Mladih čuvara prirode na način da nakon toga potaknute našim primjerom i druge dječje grupe dođu na slične radionice u prirodi. Bilo je jako zanimljivo, poučno, mnogo smo toga naučili, uživali na svježem zraku, toplom suncu, oblacima, vjetru, u pravom proljeću na Žumberku! Jedva čekamo sljedeći izlet!!!

učiteljica: Božica Grgečić