Guy Fawkes Night 2022.
Autor: Kristina Halužan, 5. 11. 2022.

“Remember, remember the Fifth of November!..“ Ovo je početak pjesme kojom Englezi svakog 5. studenog obilježavaju Noć Guya Fawkesa (Barutna urota).

Slavlje je to zapravo događaja koji se nije ni zbio jer je zapravo uspješno spriječen. A sve je počelo jedne noći u studenom davne 1605. godine. Guido (Guy) Fawkes zajedno sa šačicom  suradnika planirao je pomću ogromne količine eksploziva dignuti u zrak zgradu Westminsterske palače u kojoj je u tom trenutku zasjedao parlament u prisutnosti kralja.

Razlog urote je bila netolerancija protestanata na čelu s kraljem Jakovom I. naspram katoličke manjine. Zahvaljujući „curenju“ informacija Hawkes i urotnici su uhvaćeni i pogubljeni, a potpuno uništenje parlamenta i svega u okolici nekoliko kilometara spriječeno u zadnji čas. Unatoč svemu, lik Guya Fawkesa je zbog hrabrosti postao simbolom borbe protiv totalitarizma i korupcije nakon skoro 400 godina.

Krajem prošlog  stoljeća nadahnuo je autore stripa i filma „V for Vendetta“ (O za Osvetu), a poznata hakerska skupina Anonymous globalno je popularizirala njegovo lice maskom s likom nasmijanog čovjeka.

O važnosti samog praznika govori činjenica da je jedan od malobrojnih koji je preživio i nadživio mnoštvo drugih u posljednjih 400 godina, a mi se moramo zapitati... Da je Guy Hawkes zaista uspio u svom naumu,...kako bi danas izgledala karta svijeta?

Pogledajte i:

Svjetski dan sendviča 2022.
Noć vještica: Halloween 2022.
Svjetski dan audiovizualne baštine 2022.
Dan školskih knjižnica 2022.
Svjetski dan jabuka 2022.
Svjetski dan kravate 2022.
Svjetski dan hrane 2022.
OŠ Rude, PŠ Manja Vas: Dan kruha i zahvalnosti [22/23]Dan učitelja 2022.
Svjetski dan pošte 2022.
Međunarodni dan svijesti o gubicima hrane i otpadu 2022.
Europski dan jezika 2022.
Dan bez automobila 2022.
Zaštita ozonskog omotača 2022.
Svjetski dan pismenosti 2022.
Svjetski dan milosrđa 2022.