Eko planinari Rude: 1. izlet 2019. godine
Autor: Goran Orlić, 13. 10. 2019.

Nerzi - Oštrc-Stari Lipovec grad - Šojka - Veliki dol - Nerze
1. planinarski izlet Malih Eko planinara OŠ Rude ove školske godine

Za prvi izlet ove školske godine odlučila sam krenuti iz Nerza do Oštrca, zatim na Stari Lipovec grad, spustiti se do Šojke pa se popeti na Veliki dol i završiti krug natrag u Nerzima.

Klinci su bez ikakvih poteškoća prohodali od Nerza do Oštrca za manje od sat vremena uz dječje stanke, odmor na Oštrcu uz prvi sendvič i sokić ili vodu. Danas je na Oštrcu bio pohod HPD Željezničar pa sam srela poznate mi planinare... Nakon kraćeg odmora, krenuli smo dalje putem prema skretanju za stari Lipovec grad. Tamo još nisu bili. Dječje nožice veselo su grabile putem, uz smijeh i mnoštvo razgovora. Promatrali smo predivnu prirodu koja nas je okruživala, uživali u zrakama sunca... milina! Vidjeli smo mnoštvo puzica, ciklama, ali ih nismo dirali.
Kada smo došli na stari Lipovec grad , opet smo napravili kratku pauzu. Za sendviče uvijek mjesta.... Prostor je jako zarasao, jedva je prohodan. Pogledali smo malo iznutra,poslikali se i krenuli dalje do Šoićeve kuće. Naravno, ona ne radi već dulje vrijeme, nažalost...

galerija > klik <

Nakon slikanja , krenuli smo cestom do skretanja za Veliki dol. Krenula je još jedna vesela avantura uz laganu uzbrdicu. Mnogo priče, slikanja i smijeha orilo se šumom. Ubrzo smo došli do Velikog dola. Tamo je bila ogromna gužva. Nije bilo ni jednog slobodnog mjesta vani. Ubrzo smo se snašli i postavili klupe i stol za nas. Poslije smo čuli da je danas na velikom dolu bila i Janica Kostelić.
Opet su pali sendviči i nešto slatkog, ljuljanje, spuštanje niz tobogan... Veselju nikad kraja. No, morali smo požuriti, jer su klinci išli na jedan rođendan prijateljici iz razreda, a već smo kasnili. Veselo smo krenuli s Velikog dola prema Nerzima. Na putu smo sreli još planinara. Danas je bilo jako prometno u šumi. Planinari na sve strane, što je vrlo pozitivno!!! Razišli smo se u Nerzima kod crkve Svetog Trojstva... vjerojatno je i rođendan već završio, a klinci će nakon toga vjerojatno pasti u ugodan san, nakon ispunjenog dana na svježem zraku u prirodi!!!
Kako kaže jedna moja mala planinarka: "Učiteljice, ostavila sam se mobitela! Ako ništa drugo, barem danas!"

Božica Grgečić

Pročitajte i:
Eko planinari Rude: Od Poljanica do Prekrižja i natrag 2019.
Eko planinari Rude: Mali planinari Samobora u Sloveniji 2019.
Eko planinari Rude: Sudnikov pohod, 2. izlet 2019. godine