ROBOTIKA: Za najbolji projekt Generacije NOW 2022./23. odabran rad učenika OŠ Rude
Autor: Stjepan Trčak, Antun Jurišić, 15. 6. 2023.

Učenici 7.a razreda Antun Jurišić i Stjepan Trčak su uz mentoriranje Zorana Fabekovića i bivših učenika OŠ Rude, Petra Jurišića i Luke Fresla, osvojili nagradu za najbolji projekt Generacije NOW 2022./23. u kategoriji 5. – 8. razreda osnovnih škola.

Pobjednici u kategorije 1. – 4. razreda osnovnih škola su učenici OŠ Frana Krste Frankopana iz Zagreba s projektom Pametna kišna krila, dok je u kategoriji srednjih škola nagređen rad Klicomat učenika Tehničke škole Daruvar.

Ovogodišnja tema natjecanja bile su Zelene tehnologije, a u projektu su sudjelovale 142 škole s preko 1400 djece i mladih, od čega je u kategoriji 5. – 8. razreda bilo 77 prijavljenih radova. Naši dečki su ušli u probrano društvo od 18 odličnih radova koji su pozvani na završnu izložbu i hackaton.

Na završnoj izložbi ovog državnog natjecanja, projektom naziva PAMETNI SUSTAV GOSPODARENJA VODOM U KUĆANSTVU  skrenuli su pozornost na oskudnost pitke vode kao resursa i na potrebu za njezinim pametnim gospodarenjem.

Povjerenstvo sastavljeno od eminentnih gospodarstvenika, dekana fakulteta i ljudi iz IRIM-a, odlučilo je da je visoka kvaliteta našeg rada uz pokazano znanje na hackatonu i odličnu prezentaciju projekta donijela prvu nagradu našem timu. Prilikom proglašenja pobjednika posebno su istaknuli i pohvalili Stjepanove i Antunove prezentacijske vještine.

Na projektu smo radili kroz cijelu nastavnu godinu, a kroz njegovu provedbu i prezentaciju stekli smo i koristili čitav niz znanja, vještina i kompetencija. Neke od njih su: društveno odgovorno ponašanje, kreativnost u predlaganju ideja, diskusija i argumentacija u raspravi o izboru teme, planiranje provedbe projekta, razrada i skiciranje idejnog rješenja, odabir komponenata sustava, narudžba komponenata, 3D modeliranje i 3D printanje, baratanje raznim alatima pri izradi i sklapanju modela, lemljenje, ožičavanje i kabliranje upravljačkog dijela sustava, programiranje, elektronika, korištenje engleskog jezika za pretraživanje rješenja programskih i hardverskih problema, logičko razmišljanje, razumijevanje fizikalnih procesa (protok, tlak, spojene posude, električna struja, elektricitet, magnetizam, elektromotorna sila, elektromagnetska indukcija), vještine ispitivanja sustava i otklanjanja grešaka, izrada projektne dokumentacije, izrada PowerPoint prezentacije, snimanje, montaža i objava video sadržaja te prezentacijske i komunikacijske vještine.

Tekst i foto: Zoran Fabeković

Pročitajte i:

Održano Superfinale Croatian Makers lige [22/23]

IRIM  - organizator:
Večernji list
24 SATA
Zimo – NovaTV
Poveznica  na projekt u fazi prijave rada: