Crtice sa sata Njemačkog jezika #1 + Martinje [22/23]
Autor: Kristina Halužan, 11. 11. 2022.

U prvom razredu smo izradili laternu, naučili par stihova pjesme te poslušali  legendu o Martinu, a četvrtaši su pustili maštu na volju te na njemačkom naučili ponešto o kućnim ljubimcima.

Nakon što su četvrtaši, koji njemački uče tek dva mjeseca, naučili ponešto o kućnim ljubimcima, pustili su mašti na volju i nacrtali svoje životinje iz mašte. Bilo je tu mješanaca psa i mačke, svinje i zmije, zebre i psa, pa čak i ribe i papige! A životinje su dobile i prikladne izmaštane nazive. Tko ih želi pogledati, neka navrati u učionicu 4. razreda.

U zemljama njemačkog govornog područja Martinje ne slave samo odrasli. Na blagdan sv. Martina djeca izrađuju laterne, pjevaju martinjske pjesme te obilaze susjedstvo, a ljudi ih daruju pokojim slatkišem.

Oni simbolično pronose svjetlo radosti i darivanja na ovozemaljskom svijetu, kao što je to činio sv. Martin za svog života. Bio je naime, između ostalog, zaštitnik siromašnih i prosjaka.

Mi smo tim povodom u prvom razredu izradili laternu, naučili par stihova pjesme te poslušali  legendu o Martinu. I naravno, podijelili malo slatkiša.