Međunarodni dan svijesti o gubicima hrane i otpadu 2022.
Autor: Kristina Halužan, 30. 9. 2022.

Međunarodni dan svijesti o gubicima hrane i otpadu - obilježen je 29. rujna, a o njegovoj važnosti govori podatak da su proizvodnja i zbrinjavanje hrane postali globalni problem.

Za poizvodnju hrane potrebno nam je  25% površine našeg planeta, čak 70% pitke vode i veći dio prenamijenjenog zemljišta, odnosno uništenih prirodnih staništa. No, nije samo proizvodnja hrane to što nam stvara probleme, nego i njeno zbrinjavanje.

Godišnje se po stanovniku baci oko 75 kg hrane, što na svjetskoj razini znači bacanje čak 1/3 proizvedene hrane!

Stoga nam je cilj već u školskoj dobi razviti svijest o potrebi sprječavanja bacanja hrane, gomilanja i kvarenja. Naše se Ministarstvo poljoprivrede pridružilo inicijativi tiskanjem promotivnih slikovnica koje su podijeljene učenicima prvih razreda, dok je naš vrijedni urednik panoa pripremio mnogo zanimljivih informacija i slika o navedenoj temi.

Pročitajte i:

Europski dan jezika 2022.
Dan bez automobila 2022.
Zaštita ozonskog omotača 2022.
Svjetski dan pismenosti 2022.
Svjetski dan milosrđa 2022.

Svjestki dani šk. god. 2021./2022.